Το άγχος λύγισε την Ελπίδα

Το άγχος της έδρας εμπόδισε την Ελπίδα να ξεκινήσει όπως θα ήθελε στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, που ξεκίνησε την Τρίτη στο γυμναστήριο «Ι. Λεμονίδης».

Η ομάδα του Βαλάντη Μαμάη ηττήθηκε με 3-1 από τον… κακό της δαίμονα ΠΟ Μουδανιών και απογοήτευσε τους φίλους της που έδωσαν δυναμικό «παρών» στις κερκίδες, μαζί με εκείνους από την Χαλκιδική.

Ο ΠΟΜ κατέκτησε με σχετική ευκολία το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο η Ελπίδα έγινε πιο ανταγωνιστική, αγωνιζόμενη με τους αθλητές της ομάδας Παμπαίδων. Το σετ χάθηκε κυρίως εξαιτίας των πολλών χαμένων σέρβις, πριν οι «πράσινοι» μειώσουν εύκολα σε 2-1. Και ενώ στο τέταρτο σετ η «μάχη» ήταν δυνατή, μία σειρά λαθών στο 16-16 έκαναν το 16-21 και εκεί χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό και την εύκολη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, η Ελπίδα χρειάζεται πλέον δύο νίκες για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην οκτάδα. Επόμενος αντίπαλος την Τετάρτη (19.00) είναι ο ΓΣ Αντίκυρας, η ομάδα της Βοιωτίας που πέρυσι είχε αποκλείσει τους «πράσινους» στην ίδια διοργάνωση.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-17, 19-25

ΕΛΠΙΣ (Μαμάης): Ρετζέπης, Αθανασίου, Φελεκίδης, Καλλέργης, Χατζηνάκος, Σιμητός, Πούλος (λ) - Μαγδαλιανίδης, Σαλταφερίδης, Γιαμακίδης, Μυλωνάς.

ΠΟΜ (Ροδοβίτης): Τερζής, Ματθαίου, Τσαχλάρης, Κοτζάι, Τερτίλογλου, Μιχαλάκης, Μωραϊτόπουλος (λ) - Θωμαδάκης (λ), Πελέκας, Κασκανιώτης, Μαυρόπουλος, Οικονόμου.