Νίκη με ανατροπή της Ελπίδας ενάντια στη Νέα Γενιά

Η Ελπίδα κάνοντας την ανατροπή μπόρεσε να αποστάσει 2 βαθμούς από τον αγώνα με τη Νέα Γενιά.

Η Νέα Γενιά πήρε το πρώτο σετ με ανατροπή. Οι ομάδες πήγαιναν κοντά σε όλο το σετ και η Ελπίδα πήρε προβάδισμα 20-19, η Νέα Γενιά ισοφάρισε 24-24 κα πήρε το σετ 24-26. Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα πέρασε ξανά μπροστά αλλά η Νέα Γενικά μετά το 15-14 πέρασε μπροστά και πήρε το σετ εύκολα 20-25. Η Ελπίδα στο σετ που ακολούθησε πήρε προβάδισμα 2-3 πόντων με τη μεγαλύτερη διαφορά στο 22-26, η ομάδα του Ασβεστοχωρίου πλησίασε αλλά η Ελπίδα πήρε το σετ 25-22. Στο τέταρτο σετ πάλι οι ομάδες ήτα κοντά για αρκετή ώρα με την Νέα Γενιά να έχει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έχασε στα μέσα του σετ για να πάρει φόρα η Ελπίδα και να πάρει το σετ 25-18 και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ελπίδα πήρε προβάδισμα από το 5-4 και η Νέα Γενιά δε κατάφερε να πλησιάσει με αποτέλεσμα να πάρει το σετ 15-13 και το παιχνίδι.

ΤΑ ΣΕΤ: 24-26, 20-25, 25-22, 25-18, 15-13

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Γκόλτσιου, Ι. Σουπιώνη, Αποστολίδου, Καρακατσιάνη, Παπάζογλου, Ε. Σουπιώνη (λ) - Αθανασιάδου, Χυτίρογλου, Αρμουτσή, Ντολοπούλου.

Ν. ΓΕΝΕΑ (Κοτόρτσης): Κοσμά, Στάικου, Μπάγγου, Φαλιάγκα, Λάππα, Καριοφυλλίδου, Παλτιμσίζογλου (λ) - Κομνίνο, Μπουρλή, Σταυρίδη, Ρεπανίδου.

* Τα άλλα αποτελέσματα: Μ. Αλέξανδρος - Ν. Βότσης 0-3, Νίκη Αλ. - Ν. Βύσσα 3-0.

* Στην Β’ φάση Νέα Γενεά θα ξεκινήσει με 4 βαθμούς, η Ελπίδα με 3, η Νίκη με 2 και ο Ν. Βότσης με 1. Ο ΑΟ Ν. Βύσσας, ο ΑΟ Καβάλας και ο Μ. Αλέξανδρος θα παίξουν στα Play Out.