Γνώρισε την ήττα από την Κόρινθο ο Ασκληπιός

Δεν τα κατάφερε ο Ασκληπιός στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και ηττήθηκε από την δεύτερη στην βαθμολογία Κόρινθο με 3-0 σετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ με 5-5 και τον Ασκληπιό να περνά οριακά μπροστά με 10-11. Η συνέχεια στον ίδιο ρυθμό βρήκε τις δύο ομάδες πάλι κοντά στο σκορ, αλλά με την Κόρινθο όμως αυτή τη φορά να προηγείται με 16-15. Από το σημείο αυτό και μετά η Κόρινθος πιο ουσιαστική και με λιγότερα λάθη κατάφερε να αυξήσει την διαφορά σε 19-16 και 22-17 κάτι που διατήρησε μέχρι τέλους κάνοντας το 25-20.

Στο δεύτερο ο Ασκληπιός μπήκε πιο καλά παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 5-7 και 8-11, με την Κόρινθο να αντιδρά και να περνά αυτή μπροστά με 16-15 και 22-20, τον Ασκληπιό να συνεχίζει την προσπάθεια και να μειώνει σε 23-22 χωρίς όμως να τα καταφέρνει στην τελική προσπάθεια και να τελειώνει κι αυτό το σετ υπέρ της γηπεδούχου με 25-22.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Κόρινθος μπήκε πιο δυνατά από την αρχή. Το αρχικό 11-8 έγινε 15-10, και συνεχίζοντας το ίδιο καλά στο παιχνίδι της κράτησε και αύξησε την διαφορά σε 19-13 και 22-15 κάνοντας το τελικό 25-16.

Ο Ασκληπιός παρά την ήττα παραμένει μόνος τέταρτος στον βαθμολογικό πίνακα με 29 βαθμούς και μπαίνει στα μπαράζ για την δημιουργία της Pre League της περιόδου 2017-18.

Τα σετ : 1ο 25-20,  2ο 25-22,  3ο 25-16.

Διαιτητές : 1ος Κτενάς Δ.,  2ος Καραγιαννόπουλος Θ.
Γραμματεία : Κούγιας Ε.

Α.Σ.Π. ΚΟΡΙΝΘΟΣ : (Μπούκουρας Γ.) Παναγοπούλου Κ.,  Ελέζι Ρ.,  Ζήση Α.,  Αλατζάκη Κ.,  Κωστάκη Ε.  Βακάλογλου Ε.,  Καραβούλη Α.,  Δημητροπούλου Σ.,  Μπίσκου Φ.,  Τομάρα Χ.,  Χατζησοφρωνίου Τ.,  Μαργαρίτη Μ.(L).

Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ : (Παναγιάρη Σ.) Γεωργοπούλου Α.,  Κοτσίρα Θ.(L),  Βουλγαράκη Κ.,  Τόλλιου Ε.,  Γιάννη Β.,  Χατζηχριστοδούλου Α.,  Στεφάνου Γ.,  Γεωργίου Σ.,    Τσιούκα Γ.,  Βασιλοπούλου Δ.,  Βράκα Ρ.(L),  Γεωργάκη Ε.