Νίκη για την Τελχινίδα επί της Αναγέννησης Σάμου (VIDEO)

Η πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Αναγέννηση Σάμου έφερε και την 1η νίκη στην Α2 για τις γυναίκες της Τελχινίδας.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στο Βενετόκλειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, οι ροδίτισσες μπήκαν από την αρχή δυνατά και αποφασισμένες να διεκδικήσουν την πρώτη τους νίκη.

Στο 1ο σετ το 7-9 με τα πολύ καλά σερβίς έγινε γρήγορα 14-9. Η επικράτηση της ροδίτικης και στο κέντρο του φιλέ συντήρησε τη διαφορά σε 20-15 και το σετ τελείωσε με 25-18.

Στο επόμενο σετ το σερβίς τακτικής έφερε πάλι αποτέλεσμα για τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι οποίες ξέφυγαν στο σκορ με 14-10. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν αρχικά σε 15-15 και στη συνέχεια σε 17-17. Και σε αυτό το σημείο η Αναγέννηση ‘πλήρωσε’ την απουσία λίμπερο αφού έδωσε πολλούς πόντους στην υποδοχή και το σετ τέλειωσε με 25-19 για την Τελχινίδα.

Στο 3ο σετ, μετά το αρχικό 5-1, οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως και το 10-10. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 17-10 και χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν κέρδισαν κι αυτό το σετ με 25-20.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣΣ Αναγέννηση Σάμου 3-0 σετ σε 74΄(25-18 σε 27΄, 25-19 σε 22΄και 25-20 σε 25΄)

ΡΣΦΠ Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αγλαΐα Σκορδά, Καρολίνα Χρυσοχού, ΜατίναΓιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Φαμπιόλα Τερζίου, ΚατερίναΧειμωνέττου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Νίκη Κουτζούκη, Φαίη Μίχου, Αναστασία Αποστολάκη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Ελισάβετ Αμορανίτη καιΓεωργία Βερβερίδη.

Αναγέννηση: (Γιώργος Τουρνάκης) Βασιλ. Φράγκου, Στ. Μαραθοκαμπίτου, Σοφ. Μαραθοκαμπίτου, Αγγ. Σπηλιωτοπούλου, Ειρήνη Μιχαλιού, Ελπιν. Μαγγιρίδου και Μαρία Βαλιδάκη.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Έλενα Λυδορικιώτη, ο Σωτήρης Σταματίου και η Μαίρη Παπαδούλη.

Η ροδίτικη ομάδα έχει ρεπό την 20η αγωνιστική και ο επόμενος αγώνας της είναι προγραμματισμένος στις 25 Μαρτίου, στην Κάντζα, με αντίπαλο την Παλλήνη.