Νίκη του Μακεδονικού στην Κατερίνη (στατιστικά + video)

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι ο Μακεδονικός κατέκτησε την έδρα του Πιερικού επικρατώντας 3-2 σετ.

Με όπλο το μπλοκ η ομάδα του Πιερικού προσπάθησε να πάρει τη νίκη πιέζοντας ταυτόχρονα με το σερβίς την υποδοχή του Μακεδονικού όπου ωστόσο ήταν σε αρκετά καλή μέρα. Στο πρώτο σετ η υποδοχή ωστόσο του Μακεδονικού δεν ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά αλλά το μπλοκ των γηπεδούχων που σταματούσαν τις επιθέσεις της φιλοξενούμενης ομάδας με αποτέλεσμα ο Πιερικός να κερδίσει 25-23
Στο δεύτερο σετ ήρθε η απάντηση του Μακεδονικού που με καλό μπλοκ πολύ καλή υποδοχή σε ένα σετ που κρίθηκε στην ανατροπή του σκορ από 16-12 σε 19-21 με αποτέλεσμα να κατακτήσει το σετ 25-21 και να ισοφαρίσει.
Η αντεπίθεση του Μακεδονικού συνεχίστηκε. Με καλή ψυχολογία πήραν γρήγορα διαφορές και κατέκτησαν το σετ 16-25.
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Πιερικός μπήκε δυναμικά κράτησε την υποδοχή του και πήρε το σετ εύκολα 25-17 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο πέμπτο σετ έγινε μάχη καθώς από το 10-7 ο Μακεδονικός πέρασε μπροστά 11-12 και πήρε το σετ 14-16.