Δεύτερη νίκη για τη Ροδίων, αυτή τη φορά με τον Πανερυθραϊκό

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε στη Ρόδο ανάμεσα στη Ροδίων και τον Πανερυθραϊκό με τη Ροδίων να παίρνει καθαρό τρίποντο επικρατώντας 3-0 σετ.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με όπλο το σερβίς, απέναντι σε έναν Πανερυθραϊκό που πάλεψε ως τον τελευταίο πόντο με αποτέλεσμα να γίνει πολύ καλό παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Νέας Ερυθραίας πήρε προβάδισμα ως τα μέσα στου σετ για να ισοφαρίσει η Ροδίων και να πάρει το προβάδισμα το οποίο διατήρησε ως το τέλος με τον Πανερυθραϊκό να κάνει κάποια λάθη που του στοίχισαν κάτι καλύτερο. Στο δεύτερο η Ροδίων είχε πάρει αρκετή διαφορά αλλά ο Πανερυθραϊκός την έκλεισε στο 22 αλλά και πάλι τα λάθη στο τέλος δεν τον άφησαν να πλησιάσει κι άλλο. Το τρίτο σετ πήρε προβάδισμα εύκολο και το κατέκτησε με 25-17.

Καλύτεροι από την Ροδίων οι Σαρικεϊσογλου και Σακόγλου ενώ από τον Πανερυθραϊκό οι Τσικάτος, Φιλιππουπολίτης και Σοφοκλής Βήτας.

ΡΟΔΙΩΝ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 3-0 (25-21, 25-21, 25-17)

ΡΟΔΙΩΝ (ΓΚΟΛΙΤΣΗΣ) Σακόγλου, Ηλίας, Σαρικεϊσογλου, Προδρομίδης, Μαυροβουνιώτης, Ποτολίδης, (λ) Αρβανίτης / Οικονόμου, Μακρής, Παπάς, Μοσχούς , Κοκολάκης

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Νικολάκης) Κρέτσης, Σ. Βήτας, Τσικάτος, Φιλιππουπολίτης, Μήττας, Κοτζαμπάσης, (λ) Πλεμμένος / Ρουσόπουλος, Σεβδαλής

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΣΦΑΜ Φοίβος – ΑΕΠ Ολυμπίας 2-3 (20-25, 25-19, 25-15, 18-25, 13-15), Διαιτητές: Πρέντζας, Γεωργάκη

Ροδίων Άθλησις - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-0 (25-21, 25-21, 25-17), Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Σταματίου

ΑΟ Αιγιαλέων - ΓΣ Πανιώνιος 3-0 (25-17, 25-21, 25-19), Διαιτητές: Γεράνιος, Γκόλφης

ΟΦΗ - ΑΟ Καλαμάτα 80 3-0 (25-16, 25-22, 25-18), Διαιτητές: Κόκκας, Κανδηλιεράκης