Πρώτο βήμα για την σωτηρία ο Άρης

Την πρώτη νίκη του πέτυχε ο Άρης στα πλέι άουτ κάνοντας ένα βήμα για τη σωτηρία του στον Β1 όμιλο.

Ο Άρης επικράτησε 3-2 των Σερρών σε ένα αγώνα που κράτησε δύο ώρες και ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω του αγώνα μπάσκετ που διεξαγόταν νωρίτερα στη Μίκρα.

Οι κιτρινόμαυροι παρόλο που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Χατζηαράπη που τραυματίστηκε στην προπόνηση, μπήκαν με ενθουσιασμό στον αγώνα, ωστόσο, οι Σέρρες πίεσαν πολύ στην υποδοχή με καλό σερβίς και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μετά το 19-17 με τον Άρη να μη μπορεί να ακολουθήσει. Στο δεύτερο σετ ο Άρης ήταν καλύτερος στην επίθεση και στο σερβίς και πήρε διαφορά από τις Σέρρες ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο σετ οι Σέρρες πήραν τη διαφορά ανατρέποντας το σκορ και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος. Στο 4ο σετ ο Άρης ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς με τις Σέρρες να κάνουν αρκετά λάθη και ισοφαρίζοντας σε 2-2 πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ εκεί όπου από την αρχή δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Από τον Άρη ξεχώρισε ο Χασιαπέτης ενώ από τις Σέρρες ο Γραμματικάκης.

ΤΑ ΣΕΤ 21-25. 25-12, 19-25, 25-17, 15-11

Άρης (Ματσέλα) : Σκαρλατίδης, Τσατσούλας, Μέλκα, Τσαλικιάν, Σταυρίδης, Χασιαπέτης, Τασιούρας (λ)

Σέρρες (λ): Γραμματικάκης, Νικηφορίδης, Ζλάτκος, Κόκκινος Στ., Καραγκιόζης, Λαζαρίδης, Ζεράκης (λ) / Ελεμές

Ο αρχηγός της ομάδας Νίκος Σκαρλατίδης μας είπε μετά τη λήξη του αγώνα:

«Θεωρώ πως έπρεπε να πάρουμε αυτη την νίκη μας χαροποίησε πολύ θέλουμε να πάρουμε όλα τα παιχνίδια αν μπορέσουμε για να διασφαλίσουμε την παραμονή μας στην Α2 και γιατί θεωρώ πως είμαστε η καλύτερη ομάδα στα play out».

Α2 ανδρών - Β’ Ομίλος - 1ος Υποόμιλος - Β’Φάση - Θέσεις 5-8

ΓΕ Αλεξανδρούπολης - ΑΟ Ορεστιάδας 3-0 (25-21, 25-11, 25-18), Μαρκάτσας-Τονονίδης

ΑΡΗΣ - ΣΕΡΡΕΣ 3-2 ( 21-25. 25-12, 19-25, 25-17, 15-11)