Πρώτο βήμα για την Παλλήνη με νίκη επί του Πήγασου

Το πρώτο βήμα για την Α1 έκανε η Παλλήνη επικρατώντας 3-1 του Πήγασου Πολίχνης στο ειδικο τουρνουά ανόδου που διεξάγεται στο "Χαλκιοπούλειο" της Λαμίας.

Η Παλλήνη αν και δε μπήκε καλά στο παιχνίδι στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της βελτιώνοντας το σερβίς και την επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει το παιχνίδι.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να κάνουν ανατροπές στους τελευταίους πόντους καθώς ο Πήγασος έχασε ευκαιρία να πάρει νωρίς το σετ αλλά τελικά με κατάφερε να πάρει τους πόντους και να πάρει το σετ 28-26. Μετά το 18-17 ξέφυγε 21-19, 23-20 και 24-21, αλλά η Παλλήνη με μπλοκ ισοφάρισε 24-24, έφτασε σε σετ μπολ (25-26 με πόντο από… άμυνα), ωστόσο με μπλοκ του Παπαπαναγιώτου ο Πήγασος έκανε το 28-26.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Πήγασο που σταδιακά παρόλο που κράτησε την υποδοχή διατήρησε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και δε μπόρεσε να πιέσει στο σερβίς. Αντίθετα η Παλλήνη με την είσοδο του Τσικάτου βρήκε πολλές λύσεις και πήρε εύκολα τα σετ. Στο β’ η Παλλήνη αντέδρασε κι ισοφάρισε εύκολα, ενώ στο τρίτο 10-7 έγινε 10-11, για να αυξήσει τη διαφορά η Παλλήνη (13-16) φτάνοντας στο 17-20. Το 20-22 έγινε 23-22, αλλά το επόμενο σερί ήταν για την Παλλήνη που ισοφάρισε 23-23 και με άουτ επίθεση και μπλοκ πήρε το σετ.

Το δ’ σετ φάνηκε να κυλά εύκολα για την Παλλήνη όταν προηγήθηκε με 9-14 και 16-21, αλλά ο Πήγασος επέστρεψε, μείωσε σε 21-22 όμως έχασε την κόντρα επίθεση ισοφάρισης και στο 22-24 το χαμένο σερβίς του Αντύπα έδωσε τη νίκη στην Παλλήνη.

Αύριο η Παλλήνη θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Αιγινίου ενώ ο Πήγασος τον Εθνικό Πειραιά.

Τα σετ: 28-26, 19-25, 23-25, 22-25
Πήγασος (Κουτουνίδης) Παπαπαναγιώτου 16 (13/37 επ., 3 μπλοκ), Κομητούδης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παράσογλου 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 31% άριστες), Γκούγκουρας 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Χρηστινίδης 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 22% άριστες), Κουκουμάκας 3 (0/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιάβρας-λ (67% υπ. – 67% άριστες) / Γκιουγκής –λ (75% υπ. – 42% άριστες), Ποχάνης, Αντύπας 12 (9/22 επ., 3 άσοι, 68% υπ. – 37% άριστες), Χρηστάκος, Φωτιάδης 2 (2/3 επ.), Καϊλής, Σταυρίδης.
Παλλήνη (Αλεξανδρόπουλος) Μήττας 13 (12/29 επ, 1 μπλοκ, 77% υπ - 54% άριστες), Μπιλλίρης 26 (20/41 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 72% υπ - 22% άριστες), Κουλοχέρης 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 9 (9/23 επ.), Αντωνάκης 4 (4/5 επ.), Ρούσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούρας –λ (76% υπ - 35% άριστες) / Χριστοφίδης 6 (6/9 επ.), Τσικάτος 9 (9/17 επ.).