"Έσπασαν καρδιές" στον αγώνα της Νίκης με την Ολυμπιάδα

Συγκλονιστικός ήταν ο δεύτερος αγώνας στα Ιωάννινα για τα μπαράζ ανόδου στη Volleyleague καθώς χρειάστηκε η Νίκη Αιγινίου να κάνει μεγάλη ανατροπή για να πάρει το παιχνίδι.

Η Ολυμπιάδα Πατρών παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλεϊ αιφνιδίασε τη Νίκη Αιγινίου που μετά το 10-8 του πρώτου σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 13-13 με την Ολυμπιάδα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να παίρνει το σετ 25-27 ενώ η Νίκη παρουσίασε αστοχία στα κρίσιμα σημεία.

Στο δεύτερο σετ παρόμοιο σκηνικό. Η Νίκη ξεκίνησε μπροστά 9-6 και 12-6 αλΛά η Ολυμπιάδα μετά το 15-11 να ισοφαρίζει 15-15 και να περνάει μπροστά. Ακολούθησε μεγάλη μάχη και για ακόμα μια φορά η Ολυμπιάδα πήρε το σετ 25-27.

Στο τρίτο σετ η Νίκη δε φάνηκε διατεθειμένη να χάσει πάλι το σετ μέσα από τα χέρια της. Μπήκε αποφασισμένη, έδειξε χαρακτήρα και πήρε εύκολα το σετ 25-15.

Στις αρχές του 4oυ σετ από μια κόκκινη πήραν οι παίκτες τις Ολυμπιάδας και της Νίκης καθώς διαπληκτίστηκαν. Η Νίκη πήρε προβάδισμα με την Ολυμπιάδα από το 14-11 να φτάνει στο 15-14 χωρίς ωστόσο να ισοφαρίζει κι η Νίκη διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος κατακτώντας το σετ 25-20 και οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί δόθηκε ακόμα μια μάχη που τελικά κατέκτησε η Νίκη με 15-13.

ΕΔΩ Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΩΝ ΣΕΤ:

Τα σετ: 25-27, 25-27, 25-15, 25-20, 15-13
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Κόκκινος, Βουλκίδης, Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης, Παπαλεξίου, Μήλης, Αντωνιάδης-λ / Ματσκίδης, Γκορίδης, Κιόσσες.

Ολυμπιάδα: (Δαρείος) Βαλουξής, Γεωργακόπουλος (λ), Βασιλάκος, Ντόντης, Φιλίππου, Θεοδωράκης, Κοσμάς,/ Γεράνιος, Μακρής (λ), Ράπτης, Παναγόπουλος, Στούπης.