Νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση για τον ΟΦΗ, διαμαρτύρεται η ΑΕΚ

Ο ΟΦΗ επικράτησε 3-2 της ΑΕΚ στο ΜΕΤΣ κι εξασφάλισε με αυτή τη νίκη την παρουσία του στα πλέι οφ της Α2 κατηγορία του Α Ομίλου.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ παρά το καλό ξεκίνημα της γηπεδούχου βρέθηκε μπροστά στο σκορ αρκετή ώρα αλλά στο τέλος η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά και να το κατακτήσει.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες το ΟΦΗ εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, μπήκαν δυνατά και ήρθε η ισοφάριση σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά από την αρχή, κατέκτησε το σετ και προηγήθηκε 2-1.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ δε συνέχισε ανάλογα έμεινε πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά αλλά με μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να γυρίσει το σετ και παρόλο που είχε την ευκαιρία να το κατακτήσει δεν το κατόρθωσε χάνοντάς το στις λεπτομέρειες. Ωστόσο η «Ένωση» διαμαρτύρεται έντονα για ό,τι διαδραματίστηκε στο 26-25 όταν η 2η διαιτητής δε σφύριξε λάθος θέσεις όπως ζήτησε η ομάδα της ΑΕΚ. *

Στο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το τέλος αλλά μετά το 11 ο ΟΦΗ πήρε την απαραίτητη διαφορά και την κράτησε ως το τέλος.

Τα σετ: 25-22, 23-25, 25-14, 26-28, 11-15.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος) : Σοφοκλής Βήτας, Γιάνννης Βήτας, Δανιάς, Αγγελής, Αλεξίου, Μάντζιος, Ρούσος (λ) / Μιχαλόπουλος,

OΦΗ (Ζλατιλίδης): Καπίρης, Χατζηηλιάδης, Δημητρούδης, Ίλιτς, Μαγριπλής, Κυριακίδης, Αρχοντούδης (λ) / Παπαδάκης, Τεφτσής, Μουτάφης, Τσαγκαρούλης, Κοσμινάς (λ),Δρουγκάκης

Τα πλέι οφ ανόδου θα διεξαχθούν 21-23 Απριλίου και 28-30 Απριλίου.

«Τέλος καλό, όλα καλά. Πήραμε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ΑΕΚ και εξασφαλίσαμε και μαθηματικά το στόχο μας για την συμμετοχή μας στα μπαράζ ανόδου. Έχουμε δυο ακόμη παιχνίδια, για να τελειώσει το πρωτάθλημα και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και για αυτά, προετοιμαζόμενοι ταυτόχρονα για τα μπαράζ που είναι μετά το Πάσχα » ανέφερε ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης και επικεφαλής του τμήματος βόλεϊ του ΟΦΗ.

Ο Σοφοκλής Βήτας της ΑΕΚ, είπε: «Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα παίξαμε αρκετά καλά σε πολλά διαστήματα του παιχνιδιού αν και το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια και πρέπει να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να δουλέψουμε σκληρά».

*H φωτογραφία που δημοσιεύτηκε από τον προπονητή της ομάδας της ΑΕΚ για τις λάθος θέσεις