"Ξέσπασαν" οι Μακεδόνες στον ΑΟ Θήρας

Η ομάδα των Μακεδόνων ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής με τον ΑΟ Θήρας στο κλειστό των Κυμίνων.
Οι παίκτριες του Μανώλη Σκουλικάρη νίκησαν με 3-0 σετ και πήραν προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης αν και βρέθηκε πίσω με 23-18 κατάφερε να ισοφαρίσει άλλα έχασε δύο ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στα σετ. Οι Μακεδόνες κράτησαν την συγκέντρωσή τους και το κατέκτησαν με 30-28. Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Κιέρα Χολστ με 18 πόντους, ενώ για τις νικήτριες ξεχώρισαν επίσης η Άλκηστις Καραφουλίδου με 13 πόντους με 4 άσσους και η Ιωάννα Πολυνοπούλου με 11 και 5 μπλοκ.

Με την ήττα αυτή ο ΑΟ Θήρας έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και έχασε έδαφος για το πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Με 17 πόντους η Βέντουλα Μέρκοβα ξεχώρισε στην επίθεση της Σαντορίνης.

Τα σετ: 3-0 (30-28, 25-22, 25-19)

*Οι πόντοι των Μακεδόνων προήλθαν από 13 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Καραφουλίδου 13 (7/30 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Νώτη 7 (3/12 επ., 4 άσσοι, 60% υπ.), Πολυνοπούλου 11 (4/6 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σπανού 3 (3/7 επ.), Σπικς 4 (3/5 επ., Χολστ 18 (16/40 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.) / Μυρίδου (λ, 41% υπ.), Μόσχου 1 (άσσος).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 3 (3/14 επ., 20% υπ.), Εμμανουηλίδου 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέρκοβα 17 (15/36 επ., 2 άσσοι), Μεταξά 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Πότοκαρ 9 (9/25 επ., 34% υπ.), Τσοχατζή 1 (1/2 επ.) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ.), Καλανταρίδου 1 (1/5 επ., 67% υπ.), Κοσμίδου, Ξανθοπούλου.

Μανώλης Σκουλικάρης (Μακεδόνες): «Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί επανήλθαν μετά από καιρό στις καλές εμφανίσεις. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι για τον Άρη που είναι κομβικό για την δεύτερη θέση».

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Πήγαν όλα στραβά και δεν ήμασταν όπως έπρεπε για ένα τέτοιο παιχνίδι. Από εδώ και πέρα πρέπει να κάνουμε το απόλυτο και να μην έχουμε αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας».