Τα λάθη "έπνιξαν" τον Αίαντα στην Ηλιούπολη

Με κορυφαία την Μανωλίνα Κωνσταντίνου, η Ηλιούπολη νίκησε με 3-1 σετ τον Αίαντα Ευόσμου, για την 17η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.
Οι γηπεδούχες, με τους τρεις βαθμούς της νίκης μείωσαν την διαφορά από τον έκτο Αίαντα στον έναν μόλις πόντο (24 έναντι 23), πέντε στροφές πριν την λήξη της κανονικής περιόδου.

Η Κύπρια ακραία, με 20 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Πηνελόπης Μπλάμη, με την Νάσια Λιάγκη να ακολουθεί με 14 και την αρχηγό Σία Τοτσίδου με 13. Η Ηλιούπολη μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στον αγώνα και παρά την ισοφάριση σε 1-1 σετ, κατέκτησε με ευκολία τα δύο επόμενα.

Ο Αίαντας αν και ισορρόπησε το παιχνίδι, υπέπεσε σε 42 λάθη, σβήνοντάς του όποιες ελπίδες είχε να πάρει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Η Ανδρονικίδου και η Τζούριτς πέτυχαν 14 και 10 πόντους αντίστοιχα, με την Κλέπκου να σταματά στους 9.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-27, 25-20, 25-17)

*Οι πόντοι της Ηλιούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Μπλάμη): Αργυρίου 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 20 (17/40 επ., 3 άσσοι, 75% υπ.), Λάβδα, Λιάγκη 14 (12/27 επ., 2 άσσοι), Μελετιάδη 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (12/40 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 36% υπ.), Κανέλλου (56% υπ.), Καραγιαννίδου, Πανταζή, Χατζηγρηγορίου.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 14 (12/40 επ., 2 άσσοι, 34% υπ.), Βλάχου 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 9 (8/33 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Τζούριτς 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ), Κούση 9 (4/13 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (9/15 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 64% υπ.), Αργυρίου, Μάτιου, Τζιαρλή.

Είπαν για το ματς...

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και τα σετ κρίθηκαν όλα στον πόντο. Στην αρχή δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά μετά βελτιωθήκαμε στην άμυνα και φτάσαμε σε μία σημαντική νίκη».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Αίας Ευόσμου): «Με 42 λάθη δεν μπορείς να ελπίζεις σε κάτι».