Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ την Ηλιούπολη στο «Μελίνα Μερκούρη» και επέκτεινε το σερί του στις 14 νίκες χωρίς απώλεια σετ, στο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών.
Οι «ερυθρόλευκες» ήταν συγκεντρωμένες σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και υπέπεσαν σε μόλις 9 λάθη, έναντι 26 των φιλοξενούμενων. Οι Γερμανίδες Χίπε και Πολ ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση και τελείωσαν το παιχνίδι με 12 πόντους έκαστη. Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν χρησιμοποίησε την Κατερίνα Γιώτα, με την Αλίκη Κωνσταντινίδου να παίρνει φανέλα βασικής.

Η Ηλιούπολη δεν κατάφερε να είναι όσο ανταγωνιστική θα ήθελε και τα πολλά λάθη της στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσει περισσότερα από την αναμέτρηση. Η Τοτσίδου ήταν η πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Πηνελόπης Μπλάμη με 10 πόντους.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για τις 14 Φεβρουαρίου (19.15) στο κλειστό της Ηλιούπολης, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-14, 25-12)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Κωνσταντινίδου 4 (4/5 επ.), Λαμπρούση 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Νιέμερ 7 (7/14 επ., 39% υπ.), Πολ 12 (9/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ.), Χίπε 12 (9/16 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 68% υπ.), Κοκκινάκη (λ, 50% υπ.), Βλαχάκη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Μπλάμη): Αργυρίου 4 (3/11 επ., 1 άσσος), Κωνσταντίνου 7 (5/26 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ.), Λάβδα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 4 (2/15 επ., 2 άσσοι), Μελετιάδη 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τοτσίδου 11 (10/30 επ., 1 άσσος, 75% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 64% υπ.), Καραγιαννίδου, Μπόκη (50% υπ.), Σαρακατσάνη, Χατζηγρηγορίου, Πανταζή.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο osfp.gr (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο παίξαμε σοβαρά και έτσι ήρθε η νίκη πολύ γρήγορα. Μπορεί να κάναμε κάποια μικρά λάθη, όμως σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αντιμετωπίσαμε τον αντίπαλο με σοβαρότητα και με σωστές επιλογές τελειώσαμε το παιχνίδι με 3-0. Πρέπει να είμαστε το ίδιο σοβαροί και την Τετάρτη στον αγώνα του κυπέλλου, στην έδρα τους αυτή τη φορά. Κανένα παιχνίδι δεν είναι ίδιο με το προηγούμενο και εμείς πρέπει να δείξουμε ανάλογη σοβαρότητα. Η Ηλιούπολη δεν έπαιξε πολύ καλά σήμερα, αλλά στην έδρα της περιμένω να εμφανιστεί πιο ανταγωνιστική. Εμείς πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το επίπεδο μας για να πάρουμε μια ακόμα νίκη».

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Δεν παίξαμε καλά στην άμυνα και στο μπλοκ. Στα δύο πρώτα σετ πιέσαμε την υποδοχή του Ολυμπιακού αλλά δεν πήγαμε καλά στο κομμάτι του μπλοκ, ενώ στο τρίτο σετ τα παρατήσαμε».