Μόνικα και Μελίνα έκαναν τη διαφορά στον αγώνα της Θήρας με τον Άρη

Με την Μελίνα Εμμανουηλίδου κυρίαρχη στο φιλέ (6 μπλοκ) και την Μόνικα Πότοκαρ από την γραμμή του σερβίς (5 άσσοι), ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-0 σετ τον Άρη και έμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της Volleyleague.

Το χειρότερο φετινό τους παιχνίδι πραγματοποίησαν οι «κιτρινόμαυρες» έχοντας 20 λάθη και 34% στην υποδοχή. Από την άλλη, η ομάδα της Σαντορίνης δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στον αντίπαλο του από το σερβίς (12-1 οι άσσοι), ενώ η Εμμανουηλίδου κάλυψε το φιλέ και δυσκόλεψε πολύ την επίθεση του Άρη. Αυτή είναι η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τις αθλήτριες του Γιώργου Ρούση.

Πρώτη σκόρερ του ΑΟ Θήρας και του αγώνα η Βέντουλα Μέρκοβα με 17 πόντους, με την Σιμόν Καστανιέντα του Άρη να τελειώνει το παιχνίδι με 15.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-14, 25-19)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 2 (2/11 επ., 47% υπ.), Πότοκαρ 13 (7/19 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.), Μέρκοβα 17 (14/32 επ., 3 άσσοι), Τσοχατζή 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ.), Μουντάκη, Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Καλανταρίδου.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Γκλιγκόροβιτς 2 (2 μπλοκ), Πήττα, Αλεξάκου 5 (5/25 επ., 25% υπ.), Σιμόν 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Χουντιμά 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 50% υπ.), Χίτζιου (λ, 35% υπ.), Γουγούση, Καθάριου 3 (3/5 επ.).

Είπαν για το ματς...

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Κερδίσαμε το δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι με μία καλή εμφάνιση. Εϊμαστε στον σωστό δρόμο, χτίζουμε κάτι ωραίο και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι και να είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Δημήτρης Σολκίδης (ΑΣ Άρης): «Ανώτερη η Σαντορίνη νίκησε δίκαια. Κάτι πήγε να γίνει στο τρίτο σετ, η Πότοκαρ μας χάλασε την υποδοχή όταν πήγε στο σερβίς και πήρε τη νίκη. Δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε και το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά».