Τελείωσε το ταξίδι της Ελπίδας στην Α1

Τις τελευταίες ελπίδες της για παραμονή στην Α1 έχασε το Σάββατο η γυναικεία ομάδα της Ελπίδας, μετά την ήττα από τον ΓΣ Ηλιούπολης στο «Ι. Λεμονίδης» με 1-3.

Ετσι, μία αγωνιστική πριν το τέλος, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη αποχαιρέτησε και μαθηματικά τη μεγάλη κατηγορία αφού πλήρωσε την απειρία της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να κερδίζει εύκολα το πρώτο σετ και την Ελπίδα, που ήθελε «τρίποντο» για να ελπίζει, να ανεβάζει την απόδοσή της στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 10-5 αλλά δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και αφού έφτασε μέχρι το 21-21, έχασε το σετ και μαζί κάθε πιθανότητα παραμονής.

Παρά την άσχημη αυτή εξέλιξη, η Ελπίδα δεν παρέδωσε τα όπλα και μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο τρίτο σετ. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι το 21-15. Η Ηλιούπολη πλησίασε 21-18, 23-21 και 24-23, αλλά η πρώτη σκόρερ του αγώνα Αννα Καλαντάτζε (23 πόντοι) χάρισε το σετ στην ομάδα της. Ανάλογη εικόνα είχε και το τέταρτο σετ μέχρι το 19-15 υπέρ της Ελπίδας, αλλά στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχες «κόλλησαν» στην επίθεση και η Ηλιούπολη πέρασε 19-20. Ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο, η Eλπίδα προηγήθηκε ξανά με 23-21, ωστώσο οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν το σκορ και παρά την προσωρινή ισοφάριση (24-24) έφτασαν στη νίκη.

«Ηταν μία χρονιά δύσκολη που μας έκανε σοφότερους και δυνατότερους. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να εξαντλήσουμε τις πιθανότητές μας και με τη λήξη του πρωταθλήματος θα αρχίσουμε την προετοιμασία για τη νέα χρόνια, με στόχο να επιστρέψουμε ξανά στην Α1», δήλωσε ο προπονητής Γιώργος Χρυσομαλλίδης.

Tα σετ: 18-25, 23-25, 25-23, 24-26

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου 3, Μ. Μπολέτου 9, Παπάζογλου 2, Καλανταρίδου 11, Καλαντάτζε 23, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Καραμούτσα 5, Γεροβασιλείου 9, Νώτη 4.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 4, Σπανού 18, Γκρέκα 5, Σαλούστρου 6, Μαλουσάρη 11, Γιοβάνη 12, Κοκίου (λ) – Ματσούκα 3, Λάβδα 2.