Ο Πήγασος Πολίχνης πανέτοιμος για να διεκδικήσει το τρόπαιο του Πανελληνίου Εφήβων (PHOTOS)

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου, ο Πήγασος Πολίχνης ξεκινάει μία μεγάλη προσπάθεια για να μπορέσει να επιστρέψει στους τίτλους του πανελληνίου εφηβικού πρωταθλήματος.

Με συνεχή παρουσία τα τέσσερα τελευταία χρόνια, δύο τίτλους και ένα ασημένιο μετάλλιο, ο Πήγασος Πολίχνης στοχεύει και αυτή τη χρονιά να ανέβει στο βάθρο ωστόσο θα αντιμετωπίσει όπως φαίνεται αρκετές δυσκολίες δεδομένου ότι οι αντίπαλοί του έχουν ενισχυθεί σημαντικά. 

Όμως τα παιδιά της Πολίχνης είναι αποφασισμένα να μην το βάλουν εύκολα κάτω αλλά να δείξουν τον καλύτερο εαυτό τους και να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους.

Η ομάδα του Πήγασου έχει αλλαγές σε σχέση με το περσινό ρόστερ έχουν παραμείνει στην ομάδα ο Αγκίμ Κοτζάι, ο Παναγιώτης Δημητρακούδης, ο Κωνσταντίνος Μπαρδούκας, ο Παυλίδης Βαγγέλης, ο Παυλίδης Παύλος και ο Δημήτρης Τζιάβρας.

Τη σεζόν αυτή επέστρεψαν στην ομάδα ο Ανδριανίδης και Μακρογιάννης αποκτήθηκαν οι Αλεξούδης από τον Έβρο Σουφλίου, προέρχεται από βολεϊκή οικογένεια καθώς θείος του είναι ο παλιός αθλητής Καλ Αλεξούδης και ο ξάδερφός του ο Ιάσονας αγωνίζεται στον Άθλο Ορεστιάδας, ο Σωτηρίου από τον Περσέα, ο Νίκος Σδραυκάκης από τον Αίαντα Ευόσμου, γιός του Παναγιώτη Σδραυκάκη και ο Γιάννης Πάτρας από τον Αμυγδαλεώνα Καβάλας.

Ο Παναγιώτης Δημητρακούδης, ο Δημήτρης Τζιάβρας, ο Δήμος Ανδριανίδης και ο Στέφανος Μακρογιάννης ήταν στα ρόστερ του 2015-2016 και 2016- 2017 όταν ο Πήγασος Πολίχνης πήρε τα πρώτα πρωταθλήματα εφήβων στην ιστορία του.

Τη φετινή σεζόν η ομάδα του Πήγασου τερμάτισε δεύτερη στο πρωτάθλημα της ΕΠΕΣΘ κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο πίσω από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στην πρώτη φάση σε 10 αγώνες είχε 8 νίκες και 2 ήττες συγκεντρώνοντας 25 βαθμούς έναντι 30 του Ηρακλή στη δεύτερη φάση ο Πήγασος Πολίχνης κέρδισε 3-0 και 3-1 τον Απόλλων Καλαμαριάς παίρνοντας το εισιτήριο για το final four. Πέρασε στον τελικό αποκλείοντας τον Άρη εκεί όπου αντιμετώπισε τον Ηρακλή ο οποίος κέρδισε την ομάδα του Πήγασου 3-0 σετ (25-15, 25-16, 25-23).

Το δυνατό χαρτί του Πήγασου ακούει στο όνομα Δημήτρης Τζιάβρας. Το νεαρό λίμπερο που είναι διεθνής με την εθνική ομάδα εφήβων και Παίδων έχει δείξει ότι έχει πολύ μεγάλο μέλλον και έχει κρατήσει με επιτυχία την υποδοχή και του ανδρικού τμήματος. Ο Τζιάβρας το 2016 είχε κερδίσει με την ομάδα των παίδων το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Αιδηψό και την ίδια χρονιά κατέκτησε το βραβείο του MVP στο πρωτάθλημα της ΕΠΕΣΘ..

Ο αρχηγός της ομάδας του Πήγασου μας είπε:

"Είμαι πολύ χαρούμενος που για ακόμα μια χρονιά η ομάδα μου θα πάρει μέρος στην τελική φάση του πρωταθλήματος εφήβων. Αυτό που καταφέραμε ήταν ιδιαίτερα δύσκολο καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να προπονούμαστε όλοι μαζί λόγω της συμμετοχής μερικών αθλητών στις προπονήσεις του αντρικού. Επίσης πολλοί αθλητές είναι τρίτη λυκείου και παλεύουν με μια δυο προπονήσεις να κρατηθούν σε ένα καλό επίπεδο. Στο τέλος όμως αποδείχτηκε πως η θέληση όλων μας ήταν μεγάλη και καταφέραμε αυτό που θέσαμε εξ αρχής ως στόχο. Είχαμε δυνατά παιχνίδια μέχρι εδώ και γνωρίζουμε πως οι ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε στο final 4 είναι όλες πολύ δυνατές. Πιστεύω θα γίνει ένα πολύ ανταγωνιστικό τουρνουά καθώς σε όλες τις ομάδες υπάρχουν αθλητές που έχουν στελεχώσει την εθνική ομάδα. Εμείς πάμε να πραγματοποιήσουμε καλές εμφανίσεις και να αποδείξουμε ότι δίκαια βρισκόμαστε στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας”.

Προπονητής της ομάδας είναι ο Άγγελος Αγγελής με βοηθό τον Αντρέι Κράβαρικ.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ

ΑΡ.Φ. ΑΘΛΗΤΕΣ ΘΕΣΗ ΥΨΟΣ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ
1 ΑΓΚΙΜ ΚΟΤΖΑΙ ΠΑΣΑΔΟΡΟΣ 1,95 2000
2 ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΥΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΚΡΑΙΟΣ 1,84 1999
3 ΑΝΔΡΙΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ 1,92 1999
4 ΜΑΓΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΣΑΔΟΡΟΣ 1,83 2003
5 ΜΠΑΡΔΟΥΚΑΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΚΡΑΙΟΣ 1,95 2002
6 ΣΙΑΜΠΛΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ 1,85 2004
7 ΠΑΤΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ 1,98 2000
8 ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ LIBERO 1,82 2001
9 ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΚΡΑΙΟΣ 1,80 2005
10 ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ 1,94 2001
13 ΜΑΚΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΚΡΑΙΟΣ 1,83 1999
14 ΜΠΑΛΟΥΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ LIBERO 1,70 2005
15 ΤΖΙΑΒΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ LIBERO 1,75 1999
16 ΣΔΡΑΥΚΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΚΡΑΙΟΣ 1,86 2001
17 ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ 1,90 2003
18 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ 1,90 2001
19 ΑΛΕΞΟΥΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ 1,85 1999
20 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΑΚΡΑΙΟΣ 1,70 2002
         

*Πατήστε στα ονόματα για να δείτε τα βιογραφικά των αθλητών και των προπονητών.

Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

A' Φάση

αγωνιστική
Ηρακλής-ΑΣ Ελπίς 3-0
Πήγασος Πολίχνης-Απόλλων Καλαμαριάς 3-0
Μακεδονικός-ΠΑΟΚ 3-0
Ιωνικός-Άρης 3-0
ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου 0-3
αγωνιστική
ΑΕΝ Πανοράματος-Ηρακλής 0-3
ΑΣ Ελπίς-Πήγασος Πολίχνης 0-3
Απόλλων Καλαμαριάς-Μακεδονικός 3-0
ΠΑΟΚ-Ιωνικός 0-3
Άρης-ΧΑΝΘ 3-0
αγωνιστική
Πήγασος Πολίχνης-ΑΕΝ Πανοράματος 3-0
Μακεδονικός-ΑΣ Ελπίς 0-3
Ιωνικός-Απόλλων Καλαμαριάς 2-3
ΧΑΝΘ-ΠΑΟΚ 3-1
Αίας Ευόσμου-Άρης 3-1
αγωνιστική
ΑΕΝ Πανοράματος-Μακεδονικός 3-2
Ηρακλής-Πήγασος Πολίχνης 3-0
ΑΣ Ελπίς-Ιωνικός 1-3
Απόλλων Καλαμαριάς-ΧΑΝΘ 2-3
ΠΑΟΚ-Αίας Ευόσμου 0-3
αγωνιστική
Ιωνικός-ΑΕΝ Πανοράματος 3-0
Μακεδονικός-Ηρακλής 1-3
ΧΑΝΘ-ΑΣ Ελπίς 1-3
Αίας Ευόσμου-Απόλλων Καλαμαριάς 3-0
Άρης-ΠΑΟΚ 3-0
αγωνιστική
ΑΕΝ Πανοράματος-ΧΑΝΘ 1-3
Ηρακλής-Ιωνικός 3-0
Πήγασος Πολίχνης-Μακεδονικός 3-0
ΑΣ Ελπίς-Αίας Ευόσμου 3-2
Απόλλων Καλαμαριάς-Άρης 0-3
αγωνιστική
Αίας Ευόσμου-ΑΕΝ Πανοράματος 3-0
ΧΑΝΘ-Ηρακλής 1-3
Ιωνικός-Πήγασος Πολίχνης 3-2
Άρης-ΑΣ Ελπίς 1-3
ΠΑΟΚ-Απόλλων Καλαμαριάς 0-3
αγωνιστική
ΑΕΝ Πανοράματος-Άρης 1-3
Ηρακλής-Αίας Ευόσμου 3-1
Πήγασος Πολίχνης-ΧΑΝΘ 3-0
Μακεδονικός-Ιωνικός 0-3
ΑΣ Ελπίς-ΠΑΟΚ 3-0
αγωνιστική
ΠΑΟΚ-ΑΕΝ Πανοράματος 3-0
Άρης-Ηρακλής 0-3
Αίας Ευόσμου-Πήγασος Πολίχνης 1-3
ΧΑΝΘ-Μακεδονικός 3-0
Απόλλων Καλαμαριάς-ΑΣ Ελπίς 0-3
αγωνιστική 10η
ΑΕΝ Πανοράματος-Απόλλων Καλαμαριάς 1-3
Ηρακλής-ΠΑΟΚ 3-0
Πήγασος Πολίχνης-Άρης 3-1
Μακεδονικός-Αίας Ευόσμου 0-3
Ιωνικός-ΧΑΝΘ 3-1
αγωνιστική 11η
ΑΣ Ελπίς-ΑΕΝ Πανοράματος 3-0
Απόλλων Καλαμαριάς-Ηρακλής 0-3
ΠΑΟΚ-Πήγασος Πολίχνης 0-3
Άρης-Μακεδονικός 3-0
Αίας Ευόσμου-Ιωνικός 0-3
 
 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α' ΦΑΣΗΣ
αα Ομάδα Αγ Ν Η Σετ Β
1. Ηρακλής 10 10 0 30-3 30
2. Πήγασος Πολίχνης 10 8 2 26-8 25
3. Ιωνικός 10 8 2 26-10 24
4. ΑΣ Ελπίς 10 7 3 22-13 20
5. Αίας Ευόσμου 10 6 4 22-13 19
6. Άρης 10 5 5 18-16 15
7. Απόλλων Καλαμαριάς 10 4 6 14-21 12
8. ΧΑΝΘ 10 4 6 15-22 11
9. Μακεδονικός 10 1 9 6-27 4
10. ΠΑΟΚ 10 1 9 4-27 3
11. ΑΕΝ Πανοράματος 9 1 8 6-26 2

Β' Φάση

  Α Β Γ
Ηρακλής-ΧΑΝΘ (α) 3-0 3-0 .
Πήγασος Πολίχνης-Απόλλων Καλαμαριάς (β) 3-0 3-1 .
Ιωνικός-Άρης (γ) 2-3 0-3 .
ΑΣ Ελπίς-Αίας Ευόσμου (δ) 2-3 3-0 3-0

FINAL FOUR
 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (α-δ) Σκορ
Ηρακλής-ΑΣ Ελπίς 3-0
Ηρακλής-ΑΣ Ελπίς (25-21, 25-20, 26-24)
Ηρακλής (Μπαμπαλιούτας): Καλαϊτζίδης, Στεφανίδης, Κονιόρδος, Βαρβεσιώτης, Μούχλιας, Κεσεσίδης, λ Κωστάκογλου, Σαμαράς. 
ΑΣ Ελπίς (Μαμάης): Καρακόλιας, Γιαμακίδης, Σαλταφερίδης, Ρετζέπης, Γαληρόπουλος, Σκλόπης, λ Ζλατίντσης, Γιαμκούκογλου. 
Διαιτητές: Αβραμίδης, Ισκάς, Παπαδοπούλου.
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (β-γ) Σκορ
Πήγασος Πολίχνης-Άρης 3-2 3-2
Πήγασος Πολίχνης-Άρης 3-2 (22-25, 22-25, 25-20, 25-12, 15- 13)
Πήγασος Πολίχνης (Αγγελής): Αγκίμ, Ανδριανίδης, Μπαρδούκας, Παυλίδης, Σδραυκάκης, Αλεξούδης, λ Τζιάβρας, Δημητρακούδης. 
Άρης (Πάτρας): Αλεξάκης, Γκιτέρσος, Καρανταίδης, Μόσχας, Τέλιος, Φραγκουλίδης, λ Κάλφας, Βέρρος Τσελεντάκης Καλογεράκης. 
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Παπαδοπούλου.
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ Σκορ
ΑΣ Ελπίς-Άρης 3-1
ΑΣ Ελπίς-Άρης (25-15, 25-20, 24-26, 25-23)
ΑΣ Ελπίς (Μαμάης): Καρακόλιας, Γιαμακίδης, Σαλταφερίδης, Ρετζέπης, Κουρτίδης, Σκλόπης, λ Ζλατίντσης, Γιαμούκογλου, Γαληρόπουλος, Σδραυκάκης.
Άρης (Πάτρας): Αλεξάκης, Γκιτέρσος, Καρανταίδης, Καλογεράκης, Τέλιος, Φραγκουλίδης, λ Κάλφας, Βέρρος, Μόσχας, Τσελεντάκης. 
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Εμμανουηλίδου.
ΤΕΛΙΚΟΣ Σκορ
Ηρακλής-Πήγασος Πολίχνης 3-0
Ηρακλής-Πήγασος Πολίχνης (25-15, 25-16, 25-23)
Ηρακλής (Μπαμπαλιούτας): Καλαϊτζίδης, Στεφανίδης, Κονιόρδος, Βαρβεσιώτης, Μούχλιας, Κεσεσίδης, λ Κωστάκογλου, Τσακίρης, Σαμαράς, Νικολαΐδης, Καλλιανίδης, λ Καραμάνης. 
Πήγασος Πολίχνης (Αγγελής): Αγκίμ, Ανδριανίδης, Μπαρδούκας, Παυλίδης, Σδραυκάκης, Αλεξούδης, λ Τζιάβρας, Δημητρακούδης. 
Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης, Εμμανουηλίδου.
 
ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
ΕΠΑΘΛΟ "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ":
Δημήτρης Μούχλιας (Ηρακλής)
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Ηρακλής
2. Πήγασος Πολίχνης
3. ΑΣ Ελπίς
4. Άρης

 Στους τελικούς που θα διεξαχθούν στο κλειστό της Μίκρας ο Πήγασος θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό με το περσινό σύστημα, δηλαδή όλοι θα αντιμετωπίσουν όλους και αυτός που θα βγει πρώτος θα αναδειχτεί και πρωταθλητής.

Το πρόγραμμα των εφήβων (Μίκρας 1)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

17.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ
19.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης
 
Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική
 
18.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015
20.00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ
 
Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική
 
13.30: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ
15.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης
 
DSC08763
DSC09011
DSC09015
 
DSC09034
 
DSC09130
 
DSC09136
 
DSC09287
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ξεκινάει η μάχη του final 4 των Εφήβων της ΕΠΕΣΘ