Στις 4 καλύτερες ομάδες του τουρνουά στην Καμπότζη η Εθνική Γυναικών

Στις 4 καλύτερες ομάδες του τουρνουά δύο αστέρων της FIVB στην Καμπότζη προκρίθηκαν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη. Η Εθνική ομάδα νίκησε στον προημιτελικό με 2-0 (21-12, 21-16) σετ τις Αμερικανίδες Λεντούξ, Ουράνγκο και έκλεισε θέση για τον Κυριακάτικο ημιτελικό.

Στον δρόμο για τον τελικό θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Τσίγιο/Σακαγκούτσι (Ιαπωνία) - Ρανταρόνγκ/Χόνγκπακ (Ταϊλάνδη).

Βίκυ και Πένυ ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 21-12. Στο δεύτερο, βρέθηκαν πίσω με 12-9 όμως ισοφάρισαν σε 16-16. Σε εκείνο το σημείο, η ελληνική ομάδα έκανε σερί 5-0 για να πάρει το σετ με 21-16 και τη νίκη, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς από τις Αμερικανίδες για την ήττα τους στον όμιλο.