Large

Μπήκαν δυνατά Μανωλίνα και Μαριότα και περιμένουν τις Εθνικές Ελλάδας

Τα φαβορί σημείωσαν εύκολες νίκες στους πρώτους αγώνες του κυρίως ταμπλό γυναικών στο BeachVolley των ΙΙ Παράκτιων Αγώνων στην εγκατάσταση «Artemis» στην παραλία του Ν.Ο.Π. στην Πάτρα, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον από το φίλαθλο κοινό αναμένεται το ντεμπούτο των δύο ελληνικών ομάδων απόψε το βράδυ στο κεντρικό γήπεδο C5.


Οι 12 ομάδες είναι χωρισμένες σε 4 ομίλους των τριών ομάδων. Σε κάθε όμιλο όλες οι ομάδες παίζουν με όλους και οι δύο πρώτες θα προκριθούν στο ταμπλό των 8 ομάδων που θα γίνει με το σύστημα νοκ άουτ.

Στον Α όμιλο οι Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC από την Κροατία νίκησαν με 2-0 (21-15, 21-16) τη δεύτερη ομάδα της Γαλλίας αποτελούμενη απο τις Pia SZEWCZYK, Clemence VIEIRA. Στον ίδιο όμιλο βρίσκεται και η πρώτη ομάδα της Ελλάδας αποτελούμενη από τις Vassiliki ARVANITI, Panagiota KARAGKOUNI οι οποίες στις 21.00 θα αντιμετωπίσουν τις Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC από την Κροατία.

Στον Β όμιλο προβάδισμα απέκτησαν οι Klara KREGAR, Katarina FABJAN από τη Σλοβενία που νίκησαν με 2-0 (21-16, 21-17) τις Valmira SYLEJMANI από το Κόσοβο. Στον ίδιο όμιλο είναι και η δεύτερη ομάδα της Γαλλίας αποτελούμενη από τις Αline CHAMEREAU, Alexandra JUPITER που στις 18.30 θα αντιετωπίσουν τις Valmira RAMADANI, Dhurate SYLEHMANI από το Κόσοβο.

Στον C όμιλο η δεύτερη ομάδα της Κύπρου αποτελούμενη από τις Ζoi KONSTANTOPOULOU, Erika ZEMBYLA νίκησαν 2-0 (21-16, 21-12) τις Σέρβες Μarija MILJEVIC, Τamara MILJEVIC. Στον ίδιο όμιλο συμμετέχει και η δεύτερη ομάδα της Ελλάδας και δευτεραθλήτριες 2019 Konstantina TSOPOULOU, Dimitra MANAVI οι οποίες στις 20.10 θα αντιμετωπίσουν τις Σέρβες Μarija MILJEVIC, Tamara MILJEVIC.

Στον D όμιλο η πρώτη ομάδα της Κύπρου αποτελούμενη από την πατρινιά Mariota ANGELOPOULOU και τη Manolina KONSTANTINOU που αγωνίζονταν στον Ολυμπιακό, νίκησαν εύκολα 2-0 (21-03, 21-10) τις Αλβανίδες Εlsa DISHA, Dimitra KOLE. Στον ίδιο όμιλο συμμετέχουν και οι Vanessa Sofia DA COSTA PAQUETE, Beatriz SILVA PINHEIRO από την Πορτογαλία οι οποίες στις 19.20 θα αντιμετωπίσουν τις Αλβανίδες Dimitra KOLE, Elsa DISHA.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

D ΟΜΙΛΟΣ: Mariota ANGELOPOULOU, Manolina KONSTANTINOU (Κύπρος Ι) – Εlsa DISHA, Dimitra KOLE (Αλβανία) 2-0 (21-03, 21-10)

Β ΟΜΙΛΟΣ: Klara KREGAR, Katarina FABJAN (Σλοβενία) – Valmira SYLEJMANI (Κόσοβο) 2-0 (21-16, 21-17)

C OMIΛΟΣ: Ζoi KONSTANTOPOULOU, Erika ZEMBYLA (Κύπρος II) – Marija MILJEVIC, Τamara MILJEVIC (Σερβία) 2-0 (21-16, 21-12)

Α ΟΜΙΛΟΣ: Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC (Κροατία) – Pia SZEWCZYK, Clemence VIEIRA (Γαλλία ΙΙ) 2-0 (21-15, 21-16)

18.30 – C5 – Β ΟΜΙΛΟΣ: Αline CHAMEREAU, Alexandra JUPITER (Γαλλία ΙΙ) – Valmira RAMADANI, Dhurate SYLEHMANI (Κόσοβο)

19.20 – C5 –D ΟΜΙΛΟΣ: Vanessa Sofia DA COSTA PAQUETE, Beatriz SILVA PINHEIRO (Πορτογαλία) – Dimitra KOLE, Elsa DISHA (Αλβανία)

20.10 – C5 –C ΟΜΙΛΟΣ: Konstantina TSOPOULOU, Dimitra MANAVI (Ελλάδα ΙΙ) – Μarija MILJEVIC, Tamara MILJEVIC (Σερβία)

21.00 – C5 – Α ΟΜΙΛΟΣ: Vassiliki ARVANITI, Panagiota KARAGKOUNI (Ελλάδα Ι) – Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC (Κροατία)

Πηγή: Δελτίο Τύπου ΙΙ Παράκτιων Αγώνων Πάτρα 2019